دسته‌بندی نشده

تبلت های گرافیکی/بررسی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها

تبلت گرافیکی یک وسیله‌ی کاربردی و بسیار جذاب برای انجام کارهای طراحی است که امروزه به یک ابزار مهم در طراحی‌های مهندسی و دیجیتال تبدیل شده‌ است. در واقع، تبلت های گرافیکی یک دستگاه ورودی به کامپیوتر هستند که متشکل از یک لوح دیجیتال و یک قلم برای دریافت خطوط طراحی‌ می‌باشند. بر خلاف اسم این وسیله، این وسیله‌ جایگزین موبایل یا دستگاهی برای کارهای روزمره نیست؛ بلکه یک دستگاه تخصصی و حرفه‌ای برای طراحی‌‌های مهندسی و نقاشی است. اگر قصد دارید تبلت گرافیکی بخرید، ما دراین محتوا به شما کمک خواهیم کرد نگاه تخصصی‌تر و حرفه‌ای به این وسیله داشته باشید تا بتوانید بهترین مدل آن را انتخاب کنید. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم با پرووان همراه باشید:

تبلت گرافیکی چیست؟

تبلت‌ های گرافیکی که با نام‌های دیگری چون تبلت طراحی، تبلت ترسیمی یا قلم نوری نیز شناخته می‌شوند، یک وسیله‌ی ورودی کامپیوتری هستند که به کاربر اجازه می‌دهد به کمک آن، تصویر، انیمیشن و گرافیک‌های دیجیتالی را روی کامپیوتر ترسیم کند. در واقع، این وسیله انجام ترسیمات گرافیکی و کامپیوتری را به کاری شبیه طراحی و نقاشی دستی تبدیل می‌کند؛ دقیقا همان کاری که با مداد روی کاغذ یا با قلم‌مو روی بوم نقاشی انجام می‌شود، می‌توان با تبلت گرافیکی به انجام رساند؛ با این تفاوت که در اینجا، صفحه‌ی ما نه یک کاغذ یا بوم نقاشی، بلکه یک مانیتور هست.

اگر اخیرا برای افتتاح حساب به یکی از شعب بانک مورد نظرتان مراجعه کرده باشید، مشاهده کرده‌اید که امضای شما به صورت دیجیتالی ثبت می‌شود. در واقع، صفحه‌ای وجود دارد که شما به واسطه‌ی یک قلم نوری بر روی آن امضا می‌کنید و با این روش، تصویر امضای شما در سیستم کامپیوتری بانک ثبت می‌شود. صفحه‌ای که بر روی آن امضا می‌کنیم یک نمونه ساده از انواع تبلت‌ های گرافیکی است.

کاربرد تبلت‌ های گرافیکی

 • تبلت‌ های ترسیمی برای طراحی‌های دیجیتالی استفاده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کارکردهای این دستگاه، طراحی‌های گرافیکی، خصوصا طراحی‌های دو بعدی است. با توجه به قابلیت‌هایی که این تبلت‌ها در ترسیم اشکال، خطوط و جزئیات دارند، می‌شود از آن‌ها در کارهای مهندسی و طراحی استفاده نمود.
 • تبلت‌ های گرافیکی می‌توانند کارکردی شبیه به موس نیز داشته باشند؛ با حرکت انگشت بر روی صفحه‌ی ترسیم، مانند این است که نشانگر موس را روی پد موس لپ‌تاپ تکان می‌دهیم.
 • از دیگر استفاده‌های جالب تبلت های گرافیکی، می‌توان به آموزش و تمرین خط، خصوصا در کشورهای شرقی مانند چین، ژاپن و کره اشاره کرد. با توجه به این که نمادها و الفبای نوشتاری این کشورها دشوار است، تبلت‌های ترسیمی به خوبی توانسته‌اند به یاری دانش‌آموزان بپیوندند و در آموزش خط سهیم باشند.
 • انجام هنرهای دیجیتالی با استفاده از تبلت‌های گرافیکی کاربرد دیگر این وسیله است که امروزه بسیار مورد توجه اهالی هنر قرار گرفته است. نقاشی با تبلت گرافیکی، خصوصا در انیمیشن‌ها و کارتون‌های دیجیتال، یکی از تخصصی‌ترین کاربردهای تبلت‌های ترسیمی است.
 • تبلت های گرافیکی در کارهای نرم‌افزاری مانند فتوشاپ و نرم‌افزارهای ویرایشی نیز کاربرد دارند.
 • تدریس، ارائه لکچر و بیان مطلب، یکی دیگر از کاربرد قلم‌های نوری است که امروزه برای سخنوران خصوصا اساتید دانشگاه و دانشجویان بسیار مفید واقع می‌شود.
 • نوت برداری آسان و ساده یکی دیگر از کاربردهای تبلت طراحی است. مهندسین، اساتید دانشگاه، طراحان گرافیکی، دانشجویان و دانش‌آموزان می‌توانند ازین وسیله‌ی هوشمند استفاده کنند.
تبلت های گرافیکی

تبلت گرافیکی پرووان مدل PDT6001 به همراه قلم نوری با 8 کلید میانبر میانی و 2 کلید میانبر لمسی با سایز 15 در 20 سانتی‌متر

انواع تبلت های گرافیکی

تبلت های گرافیکی انواع مختلفی دارند و به دو صورت کلی وجود دارند.

 • برخی از تبلت‌ها خودشان دارای مانیتور هستند. به طوری که با ترسیم خطوط، نوشته بر روی صفحه نمایش، نشان داده می‌شود.
 • نوع ساده‌تری از تبلت های گرافیکی نیز وجود دارند که در واقع تنها یک صفحه‌ی ترسیم و رابط دیجیتال هستند. در این مدل، برای مشاهده‌ی آن چه نگاشته‌اید باید صفحه ترسیم را به صورت بلوتوثی یا با استفاده از کابل به یک کامپیوتر دیگر متصل کنید. در واقع، در این مدل ماینتور شما، یک سیستم دیگر است که باید صفحه‌ی ترسیم را به آن متصل کنید.

بدیهی است تبلت‌هایی که خودشان دارای صفحه‌‌ی نمایش هستند، از قیمت بالاتری برخوردارند و کارکرد حرفه‌ای دارند، اما انواعی که فقط یک صفحه‌ی ترسیم ساده هستند، قیمت پایین‌تری دارند.

مزایای استفاده از تبلت های ترسیمی

بسته به نوع استفاده کاربر از انواع تبلت های گرافیکی، مزایای آن هم متفاوت خواهد بود.

 • یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از این تبلت‌های گرافیکی افزایش سرعت کاربر است. همان‌طور که گفته شد، تبلت های گرافیکی سرعت کاربر را در کارهای گرافیکی نسبت به استفاده از مداد و کاغذ بسیار افزایش می‌دهند. اگر قرار است از تبلت گرافیکی به عنوان موس استفاده شود، سرعت عمل ما را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. اگر هم برای طراحی دیجیتالی کاربرد داشته باشند، باز هم باعث افزایش سرعت می‌شوند.
 • یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود سرعت کار کردن با تبلت های گرافیکی، نسبت به استفاده از مداد و کاغذ بالاتر باشد، بحث پاک کردن اشتباهات است. در طراحی بر روی کاغذ، چنانچه اشتباهی رخ دهد باید از پاک‌کن استفاده کنیم. طراحان حرفه‌ای و نقاشان بهتر می‌دانند که برای انجام یک طراحی ساده، انواع مختلفی از پاک‌کن کاربرد تا یک طرح به بهترین نحو کشیده شود. اما در طراحی با تبلت های گرافیکی، به سادگی و با زدن کلید Undo به یک مرحله قبل بر می‌گردیم و اشتباه را اصلاح می‌کنیم. این کار نه تنها زحمتی ندارد، بلکه هیچ ردی هم از خط باقی نمی‌گذارد.
 • افزایش دقت یکی از دیگر از مزایای استفاده از تبلت های گرافیکی است. استفاده از قلم‌های نوری هم باعث افزایش دقت کاربر و هم افزایش دقت خطوط رسم شده می‌شود.
 • بحث پیش‌بینی کردن طراحی‌ها، یکی دیگر از فوائد استفاده از تبلت های ترسیمی است. تصور کنید قصد انجام طراحی در حوزه‌ی مهندسی یا حوزه هنری را دارید؛ تبلت های گرافیکی این قابلیت را به شما می‌دهند تا قبل از کشیدن طراحی اصلی، طرح‌های اولیه متعددی بکشید و تغییرات بسیاری بر روی آن اعمال کنید. در صورتی که این تغییرات مورد تاییدتان نبود، به راحتی می‌توانید آن‌ها را حذف کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه‌تان برسید. در طراحی‌تان حتی می‌توانید از رنگ‌های متععد نیز استفاده کنید تا بهترین رنگ و با بهترین طرح به وجود آید و نتیجه‌ی کار مورد تاییدتان قرار بگیرد. بدیهی است که این امکان با استفاده از طراحی به روش سنتی، امکان پذیر نیست یا با دشواری‌هایی همراه است.
تبلت های گرافیکی

تبلت گرافیکی پرووان مدل PDT6000 به همراه قلم نوری با 12 کلید میانبر فیزیکی و 10 کلید لمسی در سایز 6 در 10 اینچ

انتخاب بهترین تبلت گرافیکی

به طور کلی، یک تبلت گرافیکی خوب و باکیفیت دارای نشانه‌ها و ویژگی‌هایی است که لازم است هنگام خرید به آن‌ها توجه کنیم.

 • سایز تبلت
 • صفحه نمایش
 • رزولوشن
 • LPI که مخفف واژه‌ی Line Per Inch است و عبارت است تعداد خطی که در یک اینچ می‌توانیم بکشیم.
 • حساسیت به فشار
 • نوع و تعداد دکمه‌ها
 • شیوه‌ی اتصال به کامپیوتر اعم ازین که بلوتوثی باشد یا با کابل متصل شود.
 • نوع قلم و سایز قلم
 • برند و کمپانی سازنده تبلت گرافیکی و …

این ویژگی‌ها از مهم‌ترین مواردی هستند که در خرید تبلت گرافیکی باید مد نظر قرار دهیم و ما در قسمت بعدی به توضیح مفصل و دقیق هر کدام ازین آیتم‌ها خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید تبلت گرافیکی

هنگام انتخاب و خرید یک تبلت گرافیکی چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم؟ با توجه به حضور نسبتا جدید این وسیله طبیعی است که خیلی از ما آشنایی چندانی با این دستگاه نداشته باشیم. اگر می‌خواهید برای اولین بار یک تبلت ترسیمی بخرید و یا قصد خرید آن را برای فرزندتان دارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه محتوا را از دست ندهید.

در بالا، به صورت تیتروار اشاره کردیم که یک تبلت گرافیکی خوب چه ویژگی‌هایی دارد. البته این ویژگی‌ها مادامی برایتان مفید خواهند بود که به کارتان بیایند، در غیر این صورت مانند این است که پولتان را دور ریخته باشید! در ادامه به توضیح موارد مهمی که در هنگام خرید تبلت طراحی باید مورد توجه قرار دهید، می‌پردازیم.

ابعاد صفحه نمایش در تبلت گرافیکی

ابعاد صفحه نمایش، یکی از اصلی‌ترین آیتم‌هایی هستند که هنگام خرید تبلت گرافیکی باید مورد توجه قرار دهیم. تبلت یک ابعاد نمایشی در اختیار ما قرار می‌دهد که لازم است متناسب با نیازمان باشد. چنانچه سایز ابعاد تبلت خیلی بزرگ باشد، ممکن است جابه‌جایی و حمل‌ونقل آن را دشوار سازد. در مقابل اگر خیلی هم کوچک باشد، فضای کافی برای طراحی وجود ندارد و مجبور هستیم روی تصویر زوم کنیم.

انتخاب سایز مناسب یکی از مهم‌ترین نکات ما هنگام خرید یک تبلت طراحی است که باید با دقت بیشتری به آن توجه کنیم. اگر مبتدی هستید و قرار است برای اولین بار تبلت گرافیکی بخرید، ما پیشنهاد می‌دهیم از تبلت‌های سایز Medium استفاده کنید. مانیتورهای سایز مدیوم و متوسط، 5 تا 10 اینچی هستند و فضای کافی برای انجام کارهای ساده و معمولی را در اختیار ما قرار می‌دهند.

تبلت گرافیکی پرووان

رزولوشن در تبلت های طراحی

بحث رزولوشن مهم‌ترین آیتم در خرید تبلت های گرافیکی و طراحی است. به عنوان خریدار، لازم است بدانید برای انجام کارتان به چه رزولوشنی نیاز دارید. هر چقدر رزولوشن تبلت انتخابی شما بالاتر باشد، می‌توانید جزئیات بیشتری را در فضای کاری‌تان ترسیم کنید. رزولوشن بیانگر این است که تا چه حد جزئیات را می‌توانید نشان دهید. بدیهی است هر چه رزولوشن دستگاه شما بیشتر باشد، جزئیات با وضوح بیشتری نمایش داده می‌شوند. اگر قرار است کارهای گرافیکی یا هنری با طراحی‌های دقیق و با جزئیات ریز و درشت، مانند طراحی لوگو، انجام دهید به تبلت گرافیکی با رزولوشن بالاتر نیازمند هستید.

رزولوشن در یک تبلت گرافیکی بیشتر با نماد LPI که مخفف وا‌ژه‌ی Line Per Inch است، شناخته می‌شود. البته در بسیاری از تبلت‌های گرافیکی رزولوشن بر اساس پیکسل (به رسم استفاده ازین مفهوم در انتخاب تلویزیون و مانیتور) بیان می‌شود تا مفهوم آن بیشتر برای مشتری قابل درک باشد.

حساسیت به فشار

حساسیت به فشار یا Pressure Sensitivity یکی دیگر از عوامل مهم هنگام خرید یک تبلت طراحی است. هنگامی که قلم را بر روی صفحه‌ی تبلت فشار می‌دهید، بسته به نوع عمق طرحی و نوع ترسیمی که قرار است کشیده شود، فشار دست می‌تواند متفاوت باشد.

فشار دست در طراحی سنتی با مداد و کاغذ هم نقش مهمی در نقاشی دارد. به عنوان مثال برای کشیدن خطوط با عمق بیشتر یا خطوط اصلی، فشار مداد را روی کاغذ افزایش می‌دهیم. در مقابل، بسیاری از خطوط هم لازم است با نرمی و لطافت بیشتری کشیده شوند. این مساله در طراحی با تبلت هم بسیار حائز اهمیت است.

هر چه حساسیت به فشار در تبلت گرافیکی بالاتر باشد، در واقعی نشان دادن تصویر موفق‌تر است. اگر قصد دارید طرح اولیه بکشید و کارتان از نظر گرافیکی و طراحی پر جزئیات نیست، می‌توانید از انواع ساده‌تر تبلت های گرافیکی استفاده کنید. اما برای طراحی‌های حرفه‌ای و دقیق، حساسیت به فشار یکی از اصلی‌ترین ملاک‌های انتخاب ما خواهد بود.

سرعت پردازش دستگاه

Tracking Speed یا سرعت پردازش، یکی دیگر از ملاک‌های ما در انتخاب یک قلم نوری باکیفیت است. این آیتم به معنای سرعت نمایش ترسیمات شما است. مدت زمانی که یک طرح یا خطی را بر روی تبلت می‌کشید تا زمانی که آن خط بر روی صفحه نمایش داده شود، به سرعت پردازش دستگاه شما بستگی دارد. این مفهوم با معیار  PPS، که مخفف واژه‌ی points per second به معنای نقطه در ثانیه است، اندازه‌گیری می‌شود. PPS به ما می‌گوید در هر ثانیه چند نقطه بر روی تصویر نمایش داده می‌شود که در واقع، سرعت سخت‌افزاری تبلت گرافیکی شما را بیان می‌کند.

این مفهوم نیز بر اساس قیمت و هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید رنج‌های مختلفی دارد که با نگاه دقیق‌تری باید آن را بسنجید.

جنس و بدنه‌ی تبلت گرافیکی

فیزیکال متریال یا جنس فیزیکی یکی دیگر از ملاک‌های ما در کیفیت تبلت های گرافیکی است. بدیهی است هر چقدر تبلت به لحاط فیزیکی، جنس و متریال باکیفیت‌تری داشته باشد، عمر بیشتر و کارکرد بهتری خواهد داشت. برند صاحب نام و داشتن گارانتی معتبر، نیز یکی دیگر از ملاک‌های ما در هنگام خرید یک تبلت ترسیمی است.

وجود صفحه نمایش برای کاربران حرفه‌ای

پیش‌تر گفتیم که تبلت‌های گرافیکی دو نوع هستند. نوع ساده، فاقد صفحه نمایش هستند و در واقع، یک رابط سخت‌افزاری برای کامپیوتر شما خواهند بود. اما هنگامی که تبلت دارای صفحه‌ی نمایش باشد، ترسیم بسیار ساده‌تر خواهد بود. بنابراین اگر یک کاربر حرفه‌ای هستید و قرار است کار تخصصی با قلم نوری‌تان انجام دهید، باید به سراغ مدلی بروید که دارای صفحه نمایش باشد.

کار با تبلت‌هایی که خودشان صفحه نمایش دارند، به مراتب ساده‌تر و واقعی‌تر از مدل‌های دیگر است. اما برای داشتن این آیتم، لازم است هزینه‌ی بیشتری برای خرید تبلت گرافیکی‌تان بپردازید.

شیوه‌ی اتصال تبلت به کامپیوتر

شیوه‌ی اتصال تبلت به کامپیوتر یکی دیگر از ملاک‌هایی است که می‌تواند در انتخاب ما نقش داشته باشد. اتصال با کابل، USB و اتصال بلوتوثی اشکال مختلف ارتباط و اتصال بین تبلت های گرافیکی و کامپیوتر هستند.

قابلیت تطبیق با نرم افزارهای دیگر

اگر کار حرفه‌ای انجام می‌دهید، به تبلتی نیاز دارید که با سیستم‌ عامل‌های مختلفی مثل ویندوز، لینوکس یا ios و … قابلیت ارتباط داشته باشد و بتوان با انواع نرم‌افزارهای ویرایشی آن را تطبیق داد.

تبلت گرافیکی پرووان

قیمت تبلت های گرافیکی

بدون شک قیمت تبلت گرافیکی یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها هنگام خرید خواهد بود. اشاره کردیم که هر چه امکانات و قابلیت‌های تبلت ترسیمی بالاتر باشد، مانند رزولوشن، سرعت پردازش، صفحه نمایش و … قیمت دستگاه نیز بالاتر خواهد رفت. اگر قصد ندارید طراحی‌های گرافیکی سنگین انجام دهید، احتمالا یک تبلت گرافیکی ساده برایتان کار راه‌انداز خواهد بود و نیاز نیست هزینه‌ی زیادی بابت خرید مدل‌های بالاتر آن بپردازید.

با توجه به نیاز و انتظاری که از یک تبلت گرافیکی دارید، خصوصا اگر آشنایی کمی با این وسیله‌ی دیجیتال دارید، پیشنهاد می‌دهیم یک نمونه متوسط از آن را انتخاب کنید تا هم هزینه‌ی کمتری بابت خرید بپردازید شود و هم کار کردن با تبلت برایتان چندان پیچیده و دشوار نباشد.

این نکته را هم در نظر بگیرید که کار کردن با تبلت های گرافیکی حرفه‌ای و رده بالا به دلیل همان بحث حساسیت به فشار، کمی دشوار است و به افراد غیرحرفه‌ای توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

تبلت گرافیکی یکی از ابزارهای دیجیتال امروزی است که تحولی عظیم در انجام طرح‌ها و نقاشی‌های دیجیتال به وجود آورده است. کار با تبلت‌های طراحی، جذابیت بالایی نیز دارد و خیلی از نوجوانان ترجیح می‌دهند اوغات فراقت خود را با آموزش و یادگیری این هنر دیجیتالی و سرگرم‌کننده پر کنند.

تبلت‌ های گرافیکی پرووان یکی از بهترین مدل‌ها و نمونه‌های تبلت ترسیمی هستند که پیشنهاد می‌دهیم اگر قصد خرید دارید با نگاه جدی‌تری به مدل‌های آن بنگرید. انواع محصولات دیجیتال پرووان با گارانتی معتبر شرکت کاوان سرویس به شما ارائه می‌شوند.

در پایان از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم و امیدواریم این مقاله برایتان مفید و سودند واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *