دسته‌بندی نشده

هدست های گیمینگ/ معرفی بهترین هدست بازی

برای یک گیمر حرفه‌ای، هیچ چیز مانند یک هدست گیمینگ نمی‌تواند تجربه‌ی بازی را به شکل واقعی‌اش تداعی سازد. در واقع، اگر بخواهیم صدای بازی‌های کامپیوتری را به شکل واقعی و مهیج بشنویم، چاره‌ای جز استفاده از هدست‌های گیمینگ نداریم. هدست ‌های گیمینگ، نوعی از هدفون‌ها هستند که با توجه به امکانات و تجهیزاتی که دارند، صدای واقعی‌تر و چند بُعدی از بازی را به ما ارائه می‌دهند که امکان شنیدن آن با هدفون‌های معمولی یا اسپیکر میسر نیست.اگر با هدست‌های بازی آشنایی کمی دارید، یا تفاوت آن را با هدفون‌های معمولی نمی‌دانید و یا اگر قصد خرید یک هدست گیمینگ برای خودتان یا فرزندتان دارید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین هدست گیمینگ را با توجه به بودجه‌تان تهیه کنید. در ادامه، به شما خواهیم گفت چه انتظاری باید از یک هدست گیمینگ داشته باشید تا تجربه‌ی بازی برایتان مهیج‌تر شود.در این مقاله با پرووان همراه باشید:

هدست چیست و چه فرقی با هدفون دارد؟

قبل از هر چیز لازم است توضیحاتی درباره‌ی هدفون‌ها و تفاوت آن با هدست‌ها ارائه دهیم.همه‌ی ما احتمالا با انواع هدفون‌ها آشنایی داریم. هدفون‌ها وسیله‌ای برای شنیدن صدا به صورت شخصی از دستگاه‌های مختلفی، مثل تلویزیون، گوشی موبایل، لپ‌تاپ، کنسول بازی یا کامپیوتر هستند. با وصل کردن هدفون به وسیله‌ی هوشمند می‌توانیم صدای آن را به صورت شخصی و فردی گوش دهیم به طوری که صدا در محیط پخش نشود. از مهم‌ترین ویژگی‌های هدفون‌ها این است که از پخش شدن صدا در محیط‌هایی که نباید صدا پخش شود، مانند یک اتوبوس در حین سفر، پیشگیری می‌کنند.هدست‌ها، نوع خاصی از هدفون‌ها هستند که فرم و ظاهری مثل هد‌ست‌های خلبانی دارند. هدست‌ها از دو گوشی یا اسپیکر گرد تشکیل می‌شوند که به وسیله‌ی یک تِل وصل کننده‌ی هلالی‌مانند، به یکدیگر وصل می‌شوند که در اصطلاح به آن هِد گفته می‌شود.هِد ممکن است به صورت چرمی، فلزی، پلاستیکی و یا ترکیبی باشد که این موضوع، بستگی به کیفیت و جنس هدست انتخابی دارد. احتمالا تجربه‌ی بیشتر ما از استفاده از هدست‌ها به نوع معمولی آن بر می‌گردد که کارکرد آن بیشتر در حوزه‌ی شنیدن صدا، موسیقی، پادکست یا داستان صوتی است.هدست‌های معمولی، صدا را با دو بلندگو و به صورت استریو پخش می‌کنند؛ در حالی که انواع حرفه‌ای‌تری از هدست‌ها وجود دارند که تعداد بلندگوها و میکروفون‌هایشان بیشتر است و دارای ویژگی‌های خاصی نیز هستند که آن‌ها را از هدست‌های معمولی متمایز می‌سازد.

هدست بازی

هدست مخصوص بازی پرووان مدل PHG3820

انواع هدست‌ها

به طور تخصصی، هدست‌ها به سه نوع زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • هدست‌های معمولی
  • هدست‌های گیمینگ
  • هدست‌های حرفه‌ای

بحث اصلی ما در این مقاله، به معرفی هدست‌های گیمینگ است که از شما دعوت می‌کنیم آن را مطالعه کنید. هدست های گیمینگ دارای ویژگی‌ها و تجهیزات خاصی هستند که آن‌ها را از مدل‌های معمولی متمایز می‌سازد و روی هم رفته، به گیمر و بازیکن این امکان را می‌دهد که تجربه‌ی بازی برایش بسیار ویژه و مهیج باشد.

هدست ‌های گیمینگ

تا اینجای مقاله متوجه شدید که هدست‌های گیمینگ نوع خاصی از هدست‌ها هستند که کارکرد آن‌ها مشابه هدست‌های معمولی اما با قابلیت‌های ویژه مخصوص گیمرها است. اگر تجربه‌ی بازی با کنسول بازی را داشته باشید می‌دانید که بخش زیادی از تجربه‌ی بازی گیم، ارتباطات و افکت‌های صوتی است.در واقع، هیجانات و کیفیت صدایی که از بازی دریافت می‌شود در افزایش هیجان و تجربه‌ی یک بازی لذت‌بخش موثر است که این تجربه، با هدست‌های معمولی قابل درک نیست. به عنوان مثال، در بسیاری از گیم‌ها، خصوصا گیم‌های اکشن، ما دشمن را نمی‌بینیم! بلکه از صدای نزدیک شدن دشمن یا نویزی که از حرکت دشمن ایجاد می‌شود می‌توانیم تشخیص دهیم در کدام جهت ما قرار دارد. بنابراین بسیار مهم است که ما صدایی فراگیر و سه بعدی داشته باشیم.ضمن آنکه موسیقی صدا و هیجاناتی که با استفاده از هدست‌های گیمینگ در تجربه‌ی بازی ایجاد می‌شود، حس واقعی‌تری از بازی ارائه می‌دهد که خود باعث افزایش هیجان و ترشح آدرنالین بیشتر در بازیکن می‌شود.به عنوان مثال، ایجاد حس ترس یا دلهره واقعی، که در بازی‌های هیجانی مورد توجه گیمرها است، تنها با وجود هدست‌های گیمینگ قابل شنیدن و تجربه‌ی واقعی است. به همین منظور، ما به هدست‌هایی حرفه‌ای‌تر و تخصصی نیاز داریم که در اصطلاح، به آن‌ها هدست های گیمینگ گفته می‌شود.

هدست های گیمینگ

هدست مخصوص بازی پرووان مدل PHG3845

ویژگی‌های هدست های گیمینگ

اسپیکرهای هدست‌های گیمینگ

هدست های گیمینگ با داشتن چند بلندگو در جهات مختلف این قابلیت را به گیمر می‌دهد که خودش را دقیقا در فضای بازی قرار دهد و بتواند به طور دقیق صدا را از همان جهتی که می‌آید بشنود. شنیدن صدا به صورت چند بعدی و دقیقا از جهتی که در بازی وجود دارد، باعث می‌شود گیمر بتواند ری‌اکشن یا عکس‌العمل مناسبش را با توجه به صدا ارائه دهد. هدست‌های گیمینگ ممکن است 5.1 یا 7.1 کاناله باشند، که در واقع بیانگر تعداد بلندگوها در جهت‌های مختلف است. در هدست‌های 5.1 کاناله، 6 بلندگو در جهت‌های مختلف صدایی فراگیر را برای گیمر تداعی می‌کنند. در هدست‌های 7.1 کاناله، 8 بلندگو در جهات مختلف صدا تولید می‌کنند. برای درک بهتر موضوع، هدست‌های گیمینگ را مقایسه کنید با هدست‌های معمولی که تنها قادر هستند صدا را در دو جهت پخش کنند.

میکروفون‌های هدست‌های گیمینگ

البته بحث صدای فراگیر و سه بعدی تنها تفاوت هدست های گیمینگ با هدست‌های معمولی نیست؛ بحث میکروفون‌های این نوع هدست‌ها نیز مساله مهمی است که گیمرهای حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند.بسیاری از بازی‌ها به صورت آنلاین و گروهی بازی می‌شوند. به عنوان مثال یک گیمر در ایران و یک گیمر در نقطه‌ی دیگری در دنیا همکار هستند و به صورت مشترک در یک تیم، بازی را انجام می‌دهند. این افراد برای ارتباط با هم، نیاز به علامت دادن یا گفت‌وگو با یکدیگر دارند.هر چقدر کیفیت صدایی که یک گیمر برای یارش می‌فرستد بهتر باشد، این موضوع در بهبود تجربه‌ی بازی مشترک و کیفیت آن موثر است و باعث می‌شود بازی هیجان بیشتری داشته باشد. بنابراین نه تنها بحث شنیدن صدا در هدست های گیمینگ حائز اهمیت است، بلکه میکروفون و تجهیزات دریافت صدا نیز مساله مهمی است که روند بازی را بهبود می‌بخشد.به همین دلیل در هد‌ست های گیمینگ میکروفون‌های باکیفیت‌تری تعبیه می‌شود تا گیمرها با توجه به آن که ممکن است از فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلفی باشند، بتوانند با بالاترین کیفیت با یکدیگر ارتباط برقرار سازند.

نویزگیری میکروفون و اسپیکر

هدست‌های گیمینگ از قابلیت‌های ویژه‌ی دیگری، مثل نویز‌گیری صدا نیز برخوردار هستند. فرض کنید در اتاق‌تان، در حال بازی کردن با کنسول بازی‌تان هستید. بدیهی است که احتمالا صداهای مزاحم و ناخواسته، مانند رد شدن یک اتومبیل یا حتی صدای کولر، در فضا به گوش برسد. اگر قرار باشند همه‌ی این صداها به همراه صدای شما برای یارتان ارسال شود و به گوش او برسد، ممکن است نتواند دریافت درستی از خواسته‌ی شما داشته باشد.هر چه صدای ارسال شده صاف و بدون اصوات مزاحم باشد، ارسال پیام بهتر ممکن خواهد بود. اینجا است که نویزگیرهای به کار رفته در میکروفون‌های هدست‌های گیمینگ کمک می‌کنند که مطلوب‌ترین صدا از بازیکن دریافت شود و برای یارش ارسال شود. البته رِنج کیفیت صدا، بستگی به کیفیت ساخت هدست و برند آن و همچنین حساسیت میکروفون و گوشی دارد که احتمالا در مدل‌های مختلف هدست‌های گیمینگ متفاوت و قابل مقایسه است.قابل به ذکر است در بسیاری از هدست‌های گیمینگ، نویزگیر صدا، هم در اسپیکر و هم در میکروفون به کار رفته است. یعنی هم گیرنده و هم دریافت کننده دارای نویزگیر است و صداهای مزاحم و جانبی را فیلتر می‌کند؛ البته این مساله وابسته به کیفیت هدست و همین طور قیمت آن است.

هدست های گیمینگ

هدست مخصوص بازی پرووان مدل PHG3855

عدم تاخیر صدا در هدست‌های گیمی

یکی از آپشن‌های بسیار مهم که در هدست‌های گیمینگ باکیفیت بسیار مورد توجه سازندگان بوده است، عدم تاخیر صدا در حین بازی است. هدستی که صدای بازی را با تاخیر به گوش گیمر برساند، حتی اگر این تاخیر در حد کمتر از یک ثانیه باشد، کارکرد بهینه و مطلوب خود را از دست می‌دهد. برای یک بازیکن بسیار مهم است که صدا دقیقا در همان لحظه به گوشش برسد و در غیر این صورت، تجربه‌ی بازی لذتی را در بر ندارد. وجود تاخیر در صدا، یکی از موارد مهمی است که در هدست‌های بازی بی‌کیفیت و قیمت پایین  دیده می‌شود. پیشنهاد می‌دهیم یکی از مهم‌ترین ملاک‌هایتان را برای خرید یک هدست بازی، به عدم تاخیر صدا اختصاص دهید.هدست‌های گیمینگ پرووان یک از بهترین گزینه‌ها از نظر عدم تاخیر صدا هستند.

راحتی استفاده گیمر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک هدست بازی، راحتی کاربر هنگام استفاده از هدست است. وزن سبک، ایستایی مناسب بر روی سر و گوش و همچنین راحتی هنگام استفاده، از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در ساخت هدست‌های گیمینگ باکیفیت مورد توجه قرار گرفته است.

کیفیت ساخت هدست‌های گیمینگ در مقایسه با هدست‌های معمولی

یکی از مهم‌ترین تفاوت هدست‌های بازی با هدست‌های معمولی، استحکام بدنه هدست است؛ معمولا هدست‌های گیمی از کیفیت بدنه بالاتری برخوردارند و متریال و حتی تجهیزات داخلی آن‌ها از جنس محکم‌تری ساخته می‌شوند.به دلیل آنکه گیمرها معمولا در حال هیجان یا جنب و جوش هستند، لازم است کیفیت هدست‌ های گیمینگ نسبت به نمونه‌های معمولی، بسیار بالاتر باشد.  در واقع، کیفیت بدنه و ساخت هدست‌های بازی بسیار بالا است تا دوام بیشتری داشته باشند و در حین حرکت گیمر دچار خرابی و قطعی‌ نشود. در ادامه به معرفی برخی آپشن‌های ویژه که در برخی از هدست‌های بازی وجود دارد می‌پردازیم.

قابلیت رقص نور در هدست‌های گیمینگ

برخی از هدست‌های گیمی دارای LED های رقص نور هستند. هدست‌های گیمی برای بازی و افزایش هیجان ساخته شده‌اند، به همین دلیل، برخی شرکت‌های سازنده برای زیباتر شدن هدست از LED های رقص نور استفاده می‌کنند. این آپشن علاوه بر اینکه بر زیبایی هدست می‌افزاید در بسیاری از بازی‌ها باعث افزایش هیجان نیز می‌شود.

تنظیمات اکولایز در هدست‌های گیمینگ حرفه‌ای

برخی از هدست‌های گیمینگ حرفه‌ای، دارای تنظیمات اکولایز و شخصی‌سازی صدا هستند. به این معنی که شما می‌توانید با توجه به خواست و سلیقه‌ی شخصی‌تان تنظیماتی را انجام دهید که صداهای زیر و بم را تغییر دهد و صدا به شکل کاملا شخصی به گوشتان برسد. قابلیت اکولایز، یک آپشن بسیار مهم در اسپیکرهای بلوتوثی است که معمولا در برخی انواع هدست‌های گیمینگ حرفه‌ای و رده بالا نیز به کار می‌رود.

هدست مخصوص بازی

هدست مخصوص بازی پرووان مدل PHG3850

تکنولوژی سه بعدی دالبی

در برخی از هدست‌های گیمینگ بسیار حرفه‌ای، از تکنولوژی سه بعدی دالبی استفاده می‌شود. تکنولوژی سه‌بعدی دالبی، جدیدترین تکنولوژی سینمایی در بحث صداهای سه بعدی است که به تجربه‌ی بسیار واقعی‌تر دریافت صدا منجر می‌شود.همین طور که اشاره شد، تنها برخی از هدست‌های گیمینگ حرفه‌ای مجهز به تکنولوژی سه بعدی دالبی هستند و به علت آن که از بالاترین تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برند، از قیمت بیشتری نیز برخوردار هستند.

نحوه‌ی اتصال هدست‌های گیمینگ  

شیوه‌ی اتصال هدست‌های گیمینگ به کامپیوتر یا کنسول بازی، ممکن است از طریق سیم 3.5 میلی‌متری (AUX)، اتصال بلوتوثی یا USB باشد که این موضوع نیز تابعی از برند و مدل هدستی‌ است که انتخاب می‌کنید.

کاربرد هدست‌های گیمینگ

آیا هدست‌های گیمینگ تنها برای بازی مناسب هستند یا می‌توان از آن‌ها برای شنیدن موسیقی یا دیدن فیلم نیز استفاده کرد؟ در پاسخ باید گفت، هدست های گیمینگ برای بازی و گیم، طراحی و بهینه شده‌اند و برای استفاده معمولی چندان مناسب نیستند.به طور کلی این هدست‌ها برای بازی و گیم ساخته شده‌اند و یکی از دلایل این موضوع، همان بحث نویزگیری است. به دلیل وجود نویزگیرهای حرفه‌ای که در هدست‌های گیمینگ تعبیه شده است، نمی‌توان صدای موسیقی یا هر صوت دیگری را با صدای اصلی و صحیح شنید. در واقع فیلترهای نویزگیر باعث می‌شوند صدای موسیقی یا فیلم تغییر کند و روی هم رفته، دریافت صدای موسیقی یا فیلم در گوش شنونده با مشکل مواجه شود.یکی دیگر از مواردی که هدست‌های گیمی را برای بازی و گیم اختصاصی می‌کند، تمرکز بیشتر بر روی صدای بم است. کارکرد این هدست‌ها، بازی است و چون تولید صدای بم‌تر، هیجان بیشتری به همراه دارد، معمولا صداهایی که از هدست‌های بازی به گوش می‌رسند تا حد قابل توجهی بم‌تر هستند. این هم دلیل دیگری است که ثابت می‌کند از هدست‌های گیمینگ نمی‌توان به غیر از بحث بازی استفاده کرد.

هدست بازی

هدست مخصوص بازی پرووان مدل PHG3815

قیمت هدست های گیمینگ

با توجه به امکاناتی که هدست‌های گیمینگ دارند و همچنین ساخت بدنه‌ و متریال باکیفیت‌تر، قابل پیش‌بینی است که هدست‌های گیمینگ از قیمت بالاتری نسبت به هدست‌های معمولی برخوردار باشند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که این هدست‌های بازی، عمر بسیار طولانی‌تری نیز نسبت به هدست‌های معمولی دارند و دستکم 2 تا 3 سال برای شما کار می‌کنند.اگر به دنبال خرید هدست بازی باکیفیت هستید، بهتر است نوع خوب آن را تهیه کنید و به دنبال نمونه‌های ارزان قیمت نباشید.

سخن پایانی

هدست‌ های گیمینگ می‌توانند یک بازی معمولی را به یک بازی هیجانی و بسیار لذت‌بخش تبدیل سازند. امکانی که در عمل، بدون داشتن یک هدست گیمینگ باکیفیت میسر نیست. هدست های بازی از مهم‌ترین ابزار جانبی برای گیمرها به حساب می‌آیند و بدون وجود آن‌ها، تجربه‌ی بازی لذت چندانی در بر نخواهد داشت.در این محتوا سعی کردیم به طور خلاصه و مفید، اطلاعاتی راجع به انواع هدست ‌های بازی ارائه دهیم. همچنین آپشن‌های را که از یک هدست بازی باکیفیت انتظار می‌رود، بازگو کردیم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *